Sztuczna murawa już nie kojarzy się z plastikowymi niteczkami i nieprzyjemnym dotykiem. Najnowsze generacje są nie tylko wyjątkowo praktyczne, ale także wytrzymalsze od trawy naturalnej. Ich historia sięga aż lat 60. ubiegłego wieku. Została stworzona przez amerykańskich naukowców i to tam też została pierwszy raz wykorzystana. Sztuczna trawa swoje pierwotne zastosowanie znalazła jako powierzchnia boisk piłkarskich. Ten trend utrzymuje się do dziś, ale sama sztuczna trawa zaczęła pojawiać się także w domowych ogródkach i innych nawierzchniach sportowych. Jakie są zalety sztucznej trawy w sporcie?
Zalety sztucznej murawy
Przede wszystkim sztuczna trawa jest zdecydowanie mniej wymagająca niż jej naturalny odpowiednik. Nie trzeba jej sadzić, czekać aż wyrośnie, nawozić i podlewać. Sztuczna trawa https://www.tenistal.com.pl/oferta/nawierzchnie/sztuczna-trawa/ wykonywana jest z materiałów syntetycznych. Wyglądem przypomina zwykłą trawę, jednak jest zastosowanie może być dużo szersze. Jedyne co łączy trawę syntetyczną z naturalną to potrzeba odpowiednio przygotowanego podłoża. Sztuczną murawę kładzie się na prawidłowo przygotowane podłoże, po to by zwiększyć jej przyczepność i estetyczny wygląd końcowy.
Sztuczna trawa coraz częściej wygrywa z trawą naturalną. Szczególnie w świecie sportowym, np. na boiskach do piłki nożnej. Jej główną zaletą jest to, że pozwala na całoroczne mecze. Sztuczna trawa w rolkach jest odporna na zewnętrzne warunki pogodowe. Nie straszny jej deszcz, mróz, a nawet wysokie temperatury. Na syntetycznej murawie nie stworzą się kałuże, czy błoto, a nagromadzoną wodę można łatwo odprowadzić. Jest też dużo bardziej wytrzymała niż trawa naturalna. Przyjmuje się, że na murawie syntetycznej można grać aż 300 godzin bez większych uszkodzeń. Co ważniejsze dla sportowców, sztuczna trawa cały czas zachowuje takie same parametry, jest elastyczna i ma dobrą przyczepność, dzięki czemu piłkarz nie będzie ślizgać jak po lodzie.
Ostatnie, ale nie mniej ważne – sztuczna murawa jest tańsza niż trawa naturalna. Trawa naturalna w rolkach, którą również wykorzystuje się do tworzenia boisk piłkarskich zdecydowanie przewyższa ceną trawę syntetyczną. Sztuczna trawa to też oszczędność miejsca. Z tego samego materiału można wykonać boisko do kilku sportów naraz. Jest to szczególnie opłacalne rozwiązanie dla szkół, które nie mają dużej ilości pieniędzy na kilka różnych nawierzchni.
Generacje sztucznej trawy
Nowoczesna sztuczna trawa już prawie niczym nie przypomina swojego przodka z lat 60. XX wieku. Obecnie do tworzenia boisk do piłki nożnej najczęściej wykorzystuje się trawę III generacji, która wypełniona jest piaskiem i granulatem. Tego typu nawierzchnię kładzie się również na boiskach do rugby. Natomiast sztuczna trawa IV generacji produkowana są z mieszanek włókien fibrylowanych i monofilamentowych o bardzo dużej gęstości. Do nich już nie stosuje się wypełnienia i używa przy budowie boisk piłkarskich. Jaką trawę wybrać? Wszystko zależy od tego jaki sport planujesz na niej uprawiać. Jeśli nie jesteś pewien, która sztuczna trawa będzie najlepsza możesz poprosić o pomoc specjalistów z TENISTAL.