Duża różnica ciśnień, zetknięcie się głębokiego niżu z wyżem są przyczyną tego, że coraz częściej w Polsce występują silne wichury. Uszkodzenia dachów, infrastruktury elektrycznej, kilka dni bez prądu – w wielu gospodarstwach domowych niestety ziścił się taki scenariusz. Jak najlepiej przygotować się na potencjalny brak prądu?
Latarka jako must have
Pamiętajmy, żeby zawsze w domu mieć co najmniej jedną sprawną latarkę. Może to być latarka dowolnego typu: na baterie, na akumulatory, którą można wielokrotnie ładować lub latarka działająca na zasadzie pracy dłoni – na dynamo.
Im większa ilość lumenów zadeklarowana przez producenta, tym latarka mocniej świeci. Ważne, żeby latarka była zawsze w jednym miejscu oraz gotowa do użytku. W przypadku braku prądu świetnie sprawdzają się również latarki czołowe.
Jako alternatywa dla latarek na krótką metę mogą sprawdzić się również zapalone świece – trzeba jednak pilnować, żeby przez przypadek nie zaprószyć ognia. Latarka to pierwsza rzecz, po którą sięgniemy, kiedy późnym wieczorem nagle zabraknie prądu.
Agregat prądotwórczy – remedium na blackout
Alternatywne źródła światła nie zaspokoją jednak innych potrzeb życiowych, do których potrzebujemy użyć prądu. Jedynym skutecznym rozwiązaniem, zapewniającym nam ciągłość pracy urządzeń na prąd w przypadku blackoutu, jest zakupienie agregatu prądotwórczego. Jeśli chcemy, żeby w trakcie awarii sieci elektrycznej, działał piec oraz inne urządzenia elektryczne – koniecznie zaopatrzmy się w to urządzenie.
Nowoczesne agregaty prądotwórcze pracują na bazie paliwa, które do niego wlewamy. Są łatwe w obsłudze oraz zapewniają ciągłość pracy potrzebnych urządzeń elektrycznych w razie awarii sieci.
Na rynku jest mnóstwo modeli w różnych przedziałach cenowych – jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, zdecydowanie warto nabyć jeden z nich.
Jaki agregat prądotwórczy do domu?
Zakup agregatu do domu to inwestycja na lata. Dobrze jest przemyśleć tę sprawę, kupić odpowiedni agregat, zapoznać się z instrukcją, próbnie uruchomić – zanim dopadnie nas blackout! Zaopatrzeni w agregat prądotwórczy, będziemy przygotowani nawet na przedłużające się, kilkudniowe braki w dostawie prądu.
Zazwyczaj w domu używa się agregatów o mocy od 2 kW do 20 kW. Im wyższa moc, tym wyższa cena urządzenia.