Traktowanie z odpowiednią starannością takiej czynności, jak wybór śrub – do konstrukcji lub urządzenia – jest bardzo dobrą postawą. Nie brakuje osób, które wybierają wyłącznie najlepsze elementy spełniające określone normy. Dzięki temu mają pewność, co do jakości tych produktów łączących czy regulujących urządzenia. O co jednak chodzi z konwersją ISO/DIN/PN? Jak w tym wszystkim po prostu się – kolokwialnie pisząc – połapać? Jeśli macie wątpliwości w tym temacie, to zapraszamy do poniższego artykułu.
Jakie normy są najbardziej uniwersalne?
To miano dzierżą normy ISO. Odpowiada za nie Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. To instytucja, która zrzesza krajowe organizacje normalizacyjne tak naprawdę z całego świata. Na rynku Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna jest już od 1947 roku. W tym momencie posiada swoją siedzibę w Genewie. W gronie państw, które stosują te normy, jest także Polska. Nie da się ukryć, że – biorąc pod uwagę współpracę na przykład polskiej firmy z zagraniczną – najłatwiej dogadać się właśnie poprzez normy ISO. To trochę tak, jak z językiem angielskim, który w biznesie jest po prostu najbardziej uniwersalny. Znacznie rzadziej stosowane są normy DIN. Czym się charakteryzują? Są to niemieckie normy stanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny (Deutsches Institut für Normung). Co ciekawe, to stowarzyszenie działa w branży 30 lat dłużej niż Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Nasz kraj też ma swoje Polskie Normy oznaczone skrótem PN. Niestety, ich zasięg jest tylko krajowy…
Kiedy przydaje się konwersja norm?
Wiecie już, co oznaczają poszczególne skróty i jakie normy są generalnie najbardziej uniwersalne. Jak jednak przebiega konwersja ISO/DIN/PN? W tym celu warto znaleźć odpowiednią tabelę, która pomoże szybko i dokładnie zrealizować to zadanie. Interesują Was śruby kołnierzowe? Biorąc pod uwagę Polskie Normy mają one oznaczenie PN 82247. Co jednak robić, aby dowiedzieć się, jak to wygląda w przypadku na przykład Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego? Macie zamiar poznać normy DIN? Przede wszystkim musicie mieć przed sobą tabelę konwersji norm ISO/DIN/PN. Możecie wpisać polskie oznaczenie elementów tego typu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wcisnąć też klawisze ctrl+f. Potem trzeba wpisać skrót Polskich Norm lub nazwę tych śrub. Lepszym wyborem jest jednak wpisanie konkretnego oznaczenia, czyli PN plus szereg liczb. Wszystko dlatego, że istnieją różne elementy kołnierzowe. Poza tym tabela konwersji odnosi się nie tylko do śrub. Zawiera informacje także o kołkach, wkrętach, nitach czy podkładkach itp. Odpowiednie działanie z Waszej strony sprawi, że w mig dowiecie się, że te śruby mają oznaczenie DIN 6921.