Węgiel aktywny - doskonały do filtracji domowego alkoholu

Wszystko, co wytwarzamy w domu posiada wielką wartość nie tylko dlatego, że wkładamy w produkcję ogrom czasu i serca, ale też dlatego, że wiemy od początku do końca, co znajduje się w wytwarzanym przez nas produkcie. To ogromny plus przy wszechobecnych w kupowanych produktach polepszaczach i składnikach szkodliwych dla zdrowia.

Alkohol wytwarzany na własny użytek w domu, dzięki temu, że wykonywany jest ze sprawdzonych i najlepszej jakości składników, jest nieco zdrowszy niż ten kupiony na przykład w popularnych dyskontach. Warto więc zainwestować czas, aby wytworzyć własny trunek, nie tylko dla zdrowia, ale też po to, aby poczęstować gości dobrym, sprawdzonym, bardzo często dużo lepszym jakościowo trunkiem. Jednak zanim zaczniemy gości częstować, warto co nieco wiedzieć o skutecznej i efektywnej filtracji wytworzonego przez nas alkoholu. Ze względu na szybkość działania i niewielką cenę coraz bardziej popularny w procesie filtracji staje się węgiel aktywny. Czym on jest, jak go używać i dlaczego warto? To wszystko w artykule poniżej!

Węgiel aktywny – co to takiego i jak go stosować?

Początki stosowania węgla aktywnego nierozerwalnie związane są z przemysłem i medycyną. Wszystko za przyczyną tego, że węgiel jest doskonałym absorbentem, innymi słowy posiada bardzo dobre właściwości chłonne. Właśnie dzięki tym właściwościom trafił również do świata alkoholi i używany jest właśnie przy destylacji i filtracji różnego rodzaju trunków. Głównym zadaniem węgla aktywnego w dziedzinie gorzelnictwa jest usunięcie z destylatu wszelkich niepożądanych zapachów, dzięki czemu przygotowywany destylat osiąga pożądaną jakość.

Oczywiście wybór rodzaju węgla aktywnego początkowo może przyprawiać o zawrót głowy, bo na rynku jest mnóstwo produktów tego typu. Najbardziej znany rodzaj to taki, z którego korzysta się już po procesie destylacji. Coraz popularniejsze jednak stają się także węgle aktywne w postaci płynnej, które doskonale absorbują niepożądane produkty zapachowe, ale i smakowe, powstające w trakcie fermentacji.

Jeżeli chodzi o to, jak stosować węgle aktywne to na wstępie warto wiedzieć, że węgiel aktywny w postaci płynnej, stosowany podczas fermentacji nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku i ustalonych procedur. Jest po prostu łatwiejszy w użyciu. Jednak gdy chcemy zastosować węgiel aktywny po destylacji, to konieczne jest postępowanie według ścisłej instrukcji. Przede wszystkim należy wiedzieć, że proces oczyszczania destylatu należy przeprowadzić, gdy alkohol ma stężenie około 45 %. Im wyższe jest stężenie alkoholu, tym trudniej oddzielić od niego zanieczyszczenia. Istotne jest również to, aby temperatura oczyszczanego alkoholu była jak najniższa. W tym celu polecamy schłodzenie destylatu w zamrażarce. Gdy już to wszystko wiemy, pojawia się jednak kolejne pytanie. Jaką ilość węgla potrzeba do oczyszczenia 1 litra destylatu? Otóż, przyjmuje się, że do 1 litr destylatu potrzebuje około 50 gramów węgla aktywnego, aby proces oczyszczania był efektowny.

Ważnym jest też to, aby wiedzieć, że węgla aktywnego używać można na dwa sposoby. Pierwszy sposób to po prostu wsypanie określonej ilości węgla do płynu, który chcemy poddać oczyszczeniu i pozostawić na kilka dni. Zaleca się taki roztwór mieszać nawet kilka razy dziennie. Po upływie kilku dni cały płyn należy przefiltrować za pomocą sączków filtracyjnych. Innym sposobem jest filtracja za pomocą specjalnych stalowych lub szklanych rurek przeznaczonych do filtracji alkoholu.

Polecane węgle aktywne

To, co rozróżnia szeroką gamę węgli aktywnych dostępnych na rynku to stopień absorpcji oraz surowiec, z jakiego dany węgiel jest wytworzony. Warto wspomnieć, że węgle na bazie węgla kamiennego mają mniejsze zdolności absorpcyjne, natomiast węgle wykonane z łupiny orzecha kokosowego większe. Jeśli mielibyśmy polecać to na uwagę zasługuje węgiel w postaci płynnej COOBRA oraz węgiel aktywny kokosowy STORMS. Węgiel aktywny doskonale nadaje się do filtrowania domowego bimbru, pozwala na usunięcie nieprzyjemnego zapachu, który powstaje w procesie fermentacji, oraz pozwala uzyskać pożądany kolor trunku. Warto zainwestować kilka lub kilkanaście złotych, po to, aby otrzymać dobrze oczyszczony i dobry jakościowo trunek.

alembik.eu

[Głosów:4    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ