Sos kurkowy z kurczakiem. W czym tkwi sekret udanego dania?

Według danych opublikowanych na stronie marki Zagrodowy, statystyczny Polak zjada 29 kilogramów mięsa drobiowego rocznie. Kurczaka można podawać na wiele sposób, nie tylko pod postacią rosołu lub w wersji pieczonej. W czym tkwi sekret udanego dania? Jaki wpływ ma rodzaj mięsa na smak potrawy? Poznaj nasze najlepsze dietetyczne przepisy na sos kurkowy z kurczakiem i innymi sezonowymi produktami.

Mięso drobiowe dla każdego

Mięso z kurczaka jest z jednej strony tak odżywcze, a z drugiej tak lekkostrawne, że nie ma praktycznie żadnych ograniczeń, co do jego spożywania. Mięso z kurczaka w diecie dziecka można podawać już od 7-8 miesiąca, ponieważ włókna mięsa są delikatne i krótkie, co umożliwia ich dobre trawienie. To również doskonały wybór dla kobiet w ciąży, ponieważ drób jest kilkukrotnie mniej tłusty niż wieprzowina i wołowina, zawiera też dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, jak i dla starszych osób, z racji wysoko przyswajalnego białka, głównego budulca w organizmie. Mięso kurczaka to także nieodzowny składnik wszystkich diet, jest więc odpowiedni dla osób, które chcą zachować piękną i zdrową sylwetkę.

Według najnowszych zaleceń Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej podstawę zdrowej diety stanowi spożywanie warzyw i owoców (w stosunku trzy części warzyw na jedną część owoców), pełnoziarnistych zbóż oraz białka pochodzącego głównie z produktów mlecznych, ryb oraz drobiu (czerwone mięso powinno spożywać się maksymalnie dwa razy w miesiącu!).

Wartości odżywcze drobiu

Mięso z kurczaka jest jednym z najbardziej zdrowych mięs: w 100 gramach zawiera około 100 kcal, 58 mg cholesterolu i wysokie ilości białka, witamin z grupy B oraz minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Wartości odżywcze kurczaka

l witamina A 30 IU (jednostek międzynarodowych)

l witamina C 1,2 mg

l witamina D 5 IU (jednostek międzynarodowych)

l witamina E 0,19 mg

l witamina K 0,2 mcg

l tiamina 0,064 mg

l ryboflawina 0,1 mg

l niacyna 10,4 mg

l witamina B6 0,75 mg

l kwas foliowy 4 mcg

l witamina B12 0,2 mcg

l kwas pantotenowy 1,425 mg

l cholina 73,4 mg

l betaina 9,5 mg

l wapń 5 mg

l żelazo 0,37 mg

l magnez 26 mg

l fosfor 210 mg

l potas 370 mg

l sód 116 mg

l cynk 0,58 mg

l miedź 0,027 mcg

l mangan 0,015 mcg

l selen 32 mcg

(źródło: zagrodowy.pl)

Mięso z kurczaka możemy kupić pod trzema postaciami: całe tuszki, poszczególne elementy (np. nóżki, pierś kurczaka, skrzydełka, podudzia), jak i podroby (żołądki, wątrobę, porcje rosołowe). Warto mieć na względzie, iż bez względu na wybór, jeśli chcemy uzyskać smaczny i dietetyczny posiłek, należy pozbyć się skóry, pod która znajduje się najwięcej tłuszczu. Ma on niską temperaturę topienia, co oznacza, iż każda obróbka termiczna go wytopi. Dietetycy i specjaliści do spraw żywienia zalecają, aby mięso z kurczaka dusić, piec lub gotować. Lepiej unikać smażenia na głębokim tłuszczu.

Podstawa udanego przepisu – wysokiej jakości produkty!

Nie ulega wątpliwości, że wybierając produkty do przygotowywania posiłków, powinniśmy kierować się ich wysoką jakością. Co to w praktyce oznacza? W przypadku warzyw i owoców warto sięgnąć po te ekologiczne, oznaczone etykietką „bio”. Chociaż nie zawsze są idealne, na skórce mogą pojawić się jakieś niedoskonałości, mogą być nieco krzywe lub też niezbyt barwne, niemniej mamy pewność, że są w pełni naturalne, bez szkodliwych pestycydów i innych chemikaliów.

Na podobne aspekty powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając mięso drobiowe: wskazane jest, aby mięso pochodziło z małych, ekologicznych gospodarstw, kurczak miał dostęp do zagrody na wolnym powietrzu, rósł w swoim tempie, ponad 50 dni, karmiony paszą bez dodatku GMO i był chowany bez antybiotyków. Zarówno warzywa, owoce, jak i mięso pochodzące z ekologicznych upraw i hodowli ma pełny, wyrazisty smak, co stanowi podstawę udanego, smacznego dania, co potwierdzają słowa hodowców drobiu, Pana Wiesława i Pani Bożeny:

– Satysfakcja? Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby kurczaki chowały się zdrowo, a potem, żeby konsumenci byli zadowoleni z nadzwyczajnej jakości mięsa. Satysfakcja jest wtedy, gdy wszystko dobrze się układa i można pochwalić się towarem najlepszej jakości (źródło: https://zagrodowy.pl/nasze-gospodarstwa/gospodarstwo-pani-bozeny-i-pana-wieslawa/).

Warto wykorzystywać sezonowe składniki, jak na przykład grzyby w porze jesiennej, świeże wiosenne warzywa i owoce w porze letniej. Mięso drobiowe świetnie smakuje także w postaci grillowanej, na przykład skrzydełka w sosie miodowym lub grillowane kotleciki drobiowe w formie kotfy.

Sos kurkowy z kurczakiem i inne dietetyczne przepisy

Według zasad kuchni staropolskiej mięso drobiowe powinno podawać się na słodko, z dodatkiem bakalii (daktyle, rodzynki), owoców (śliwki, pomarańcze) oraz orzechów (migdały, orzechy włoskie). Nieobce były też słodkie sosy na bazie powideł śliwkowych praz przecierów wiśniowych. Dzięki wpływom kuchni amerykańskiej i azjatyckiej wiele osób zaczęło smażyć kurczaka w różnorodnych panierkach na głębokim tłuszczu. Oba sposoby podawania drobiu mimo, iż są smaczne, są przede wszystkim obciążające nasz układ pokarmowy przez wysoką zawartość cukru oraz tłuszczu. Świetną alternatywę dla tego typu dań stanowią posiłki gotowane na parze, pieczone w rękawie lub też serwowane w aromatycznych sosach. Jak na przykład sos kurkowy z kurczakiem, którego przepis znajdziecie na stronie marki Zagrodowy. To tylko jeden z wielu dietetycznych przepisów, jakie znajdziecie na portalu. Również fani wyraźnych smaków nie powinni czuć się zawiedzeni, są tam opublikowane przepisy na kurczaka w sosie czekoladowym, polędwiczki z sosem serowym i zupę orientalną z krewetkami, mleczkiem kokosowym oraz kolendrą.

Źródła:

l https://zagrodowy.pl/warto-wiedziec/wartosci-odzywcze-drobiu/

l https://zagrodowy.pl/przepisy/

l https://zagrodowy.pl/nasze-gospodarstwa/gospodarstwo-pani-bozeny-i-pana-wieslawa/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ