Miękkie i puszyste pączki to jeden z ulubionych deserów wszystkich miłośników drożdżowych przekąsek, a tłusty czwartek to idealna okazja, aby skosztować nieco więcej słodkości i smacznych wypieków niż zazwyczaj. Wiele osób zdecyduje się tego dnia na smakołyki z cukierni lub piekarni, ale warto postawić na domowe pączki, które są równie pyszne. Jak przygotować ten przysmak?
Zwyczaj jedzenia pączków
Tradycja jedzenia pączków sięga czasów starożytnych – spożywając ten smakołyk, żegnano zimę i świętowano nadejście wiosny. Na tego typu ucztach pojawiało się zazwyczaj tłuste mięso oraz nadziewane słoniną pączki, przygotowywane na bazie ciasta chlebowego. Wytrawną przekąskę przyrządzano również w Polsce i spożywano podczas zapustów, a jej słodka wersja z orzeszkami lub migdałami w środku zagościła na naszych terenach w XVI wieku. Za kulisty kształt odpowiadają drożdże, dzięki którym ciasto wyrasta i staje się puszyste. Dziś ten pyszny deser je się nie tylko od święta, ale to właśnie w tłusty czwartek zyskuje on szczególną popularność.
Pączki tradycyjne
Składniki:
- 500 g mąki pszennej,
- 50 g świeżych drożdży,
- 100 g cukru (białego lub trzcinowego),
- 250 ml ciepłego mleka,
- 4 żółtka,
- 1 jajko,
- 4 łyżki cukru wanilinowego,
- 100 g masła,
- szczypta soli,
- łyżeczka spirytusu,
- 1 l oleju do smażenia.
Przygotowanie idealnych pączków ułatwią kuchenne gadżety, takie jak lekki, silikonowy wałek, do którego nie przywiera ciasto oraz garnek ze stali nierdzewnej, dostępne m.in. w sklepie ZasmakujRadości.pl.
Wykonanie
Krok 1 – przygotowanie zaczynu
Ciepłe mleko wymieszaj z łyżeczką cukru, pokruszonymi drożdżami oraz kilkoma łyżkami mąki. Zaczyn przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 15 minut.
Krok 2 – wyrabianie ciasta
Roztop masło i ubij żółtka razem z jajkiem i resztą cukru. Wsyp mąkę do miski, a następnie dodaj do niej wyrośnięty zaczyn. Do ciasta stopniowo dodawaj roztopione wcześniej masło i zagnieć całość na gładką masę. Pod koniec dodaj spirytusu, który zredukuje wchłanianie przez pączki tłuszczu, ponownie zagnieć ciasto i odstaw je do wyrośnięcia na 60 minut.
Krok 3 – wycinanie krążków
Wyrośnięte ciasto (powinno podwoić swoją objętość) wyłóż na posypany mąką blat i rozwałkuj do grubości ok. 1 cm. Kółeczka wykrój za pomocą szklanki, na środek każdego z nich wyłóż łyżeczkę nadzienia (marmolady, konfitury, budyniu), przykryj drugim krążkiem i dokładnie zlep brzegi. Całość odstaw do wyrośnięcia na ok. 30 minut i przykryj ściereczką.
Krok 4 – smażenie pączków
Wlej olej do garnka i dobrze go rozgrzej. Pączki smaż z obu stron, aż lekko się zarumienią, a dookoła odznaczy się jaśniejsza obwódka. Przekąski ułóż na papierowym ręczniku, który wchłonie nadmiar tłuszczu.
Dodatki do pączków
Przygotowanie pysznych dodatków do pączków nie jest czasochłonne, dlatego warto udekorować słodkie przekąski domowymi wyrobami. Najlepiej sprawdzą się:
- Czekoladowa polewa – roztop w kąpieli wodnej pół tabliczki czekolady i tyle samo gorzkiej, a następnie dodaj 100 g masła i wlej 200 ml śmietanki 30%. Czekoladowa masa będzie gotowa, gdy wszystkie składniki dokładnie się połączą. Polewaj nią pączki od razu.
- Pomarańczowy lukier – rozpuść 200 g cukru pudru w 50 ml wody i dodaj opakowanie kandyzowanej skórki pomarańczy. Całość podgrzewaj na małym ogniu i polewaj pączki ciepłym lukrem.
- Biała polewa z cynamonem – w kąpieli wodnej rozpuść tabliczkę białej czekolady i dodaj do niej 25 g masła, 25 ml śmietanki kremówki oraz 2 łyżeczki cynamonu. Połącz dokładnie składniki, udekoruj pączki ciepłą polewą i posyp je drobno pokrojonymi orzechami.