Odpowiednio dobrane meble do jadalni sprawią, że stanie się ona sercem domu. To przecież przy stole odbywają się wszelkie rodzinne spotkania, pogawędki z przyjaciółmi. W zależności od indywidualnych upodobań możemy stworzyć klasyczne wnętrze lub nieco bardziej awangardowe pomieszczenie. Marzenia o pięknych czterech kątach można zmaterializować. W końcu każdy detal ma znaczenie, a wspólne spożywanie posiłków może stać się pięknym, codziennym rytuałem. Możemy wygospodarować osobne pomieszczenie lub stworzyć kącik między salonem a kuchnią. Wybór jest naprawdę ogromny, dlatego możemy sprawić, że wnętrze będzie funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu.
Odpowiedni stół
Pierwszym meblem, który wybieramy do jadalni, jest stół. To, na jaki konkretnie stół się zdecydujemy, będzie zależeć od wielkości samego pomieszczenia. W dużych przestrzeniach można pozwolić sobie na okrągły stół. Jego główną zaletą jest to, że zasiądzie przy nim sporo osób, a każde miejsce jest równoważne. W mniejszych wnętrzach bardziej praktyczne będą stoły kwadratowe lub prostokątne. W sklepach meblowych dostępne są również całe zestawy do jadalni, w których każdy element idealnie ze sobą współgra.
Warto rozważyć zakup mebla, który posiada możliwość składania i rozkładania. Na co dzień stół może mieścić jedynie domowników, w kolei w trakcie przyjęcia czy odwiedzin wygodnie możemy go powiększyć. Ciekawie prezentuje się także eliptyczny stół, który pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych.
Wybór krzeseł
Kolejny krok to zakup krzeseł do jadalni. Musimy przemyśleć, ile krzeseł potrzebujemy oraz na ile pozwala wielkość samego stołu. Przyjmuje się, że wygodne siedzisko powinno być ulokowane na wysokości 45-50 centymetrów nad ziemią. Jednocześnie musi zajmować ok. 60 centymetrów szerokości stołu. Wybierając liczbę krzeseł, bierzemy pod uwagę liczbę domowników oraz gości, którzy często nas odwiedzają.
Trzeba jednocześnie pamiętać, aby pomieszczenie było wygodne w użytkowaniu. Już po wstawieniu mebli, sprawdźmy, czy jest wystarczająco dużo miejsca, aby odejść od stołu czy odsunąć krzesło. Zamiast krzeseł możemy także wybrać podłużne ławy, które pozwalają oszczędzić nieco miejsca.
Oświetlenie jadalni
W zależności od indywidualnych preferencji, wybieramy lampy stołowe, duże klosze czy świeczki. Jedni wolą półmrok, który nadaje atmosferę romantyzmu, z kolei inni lubią intensywne oświetlenie. Możemy zdecydować się na jedną lampę, która zawiśnie nad stołem lub kilka punktów oświetlenia.
Warto pozostawić sobie także możliwość wyboru w jadalni, np. jasno oświetlony stół z opcją przełączenia na jedynie boczne światło. Jeśli często spożywamy kolację we dwoje, zadbajmy o gustowne świeczniki i świece.
Stylistyka pomieszczenia
Meble do jadalni są produkowane w dosłownie wszystkich stylach wnętrzarskich, dlatego, wybierając te odpowiednie, kierujmy się harmonią z resztą wystroju domu czy mieszkania. Możemy postawić na nowoczesne meble, designerskie rozwiązania, połączenie metalu i szkła.
Meble tradycyjne przeważnie są wykonane z drewna. Do wyboru mamy ogromną paletę odcieni. Zastanówmy się nad tym, jaki klimat chcemy osiągnąć w naszej jadalni. Jeśli zależy nam na tym, by było przede wszystkim przytulnie, wybór mebli drewnianych będzie strzałem w dziesiątkę.
Dekoracje
Dodatkowym elementem, który odgrywa ogromną rolę w wyglądzie całego pomieszczenia, są dekoracje. Możemy postawić na obrazy na ścianach, które przedstawiają martwą naturę, kompozycje roślinne czy żywność z całego świata. Sprawiają, że cztery kąty są bardziej atrakcyjne i przytulne.
W jadalni możemy także postawić na świeże kwiaty, które ożywiają nastrój. Klasycznym meblem, który od wieków jest wykorzystywany w czterech kątach, jest kredens. To on zdobił dwory czy pałace. Jest praktycznym meblem, który pozwala na przechowywanie zastawy, sztućców czy obrusów. Jednocześnie pełni funkcję dekoracyjną.
Trendy w meblarstwie
Obecnie oferta mebli do jadalni jest naprawdę zróżnicowana. Kierujemy się nieco innymi czynnikami niż wtedy, gdy kupujemy meble do salonu czy innego pomieszczenia. Obecnie modny jest styl nowoczesny, który panuje już od wielu sezonów.
Możemy zdecydować się na blaty wykończone na wysoki połysk, szkło czy metal. Bardzo ciekawie prezentują się także wszelkie przezroczyste elementy, które widzimy szczególnie na krzesłach. Przeważnie wykonane są one z tworzywa sztucznego. Dodają jadalni stylowej lekkości i wielowymiarowości.
Styl klasyczny
Jeśli ponad wszystko cenimy sobie klasykę, możemy zdecydować się na wybór wybielonych, postarzanych mebli, które gwarantują elegancki, ponadczasowy, a zarazem bardzo elegancki charakter całego wnętrza.
W ostatnich sezonach możemy także zauważyć ogromny wpływ ekologicznego designu. Sporą popularnością cieszy się drewno w surowym, wręcz niedoskonałym wydaniu. Jest przez to piękne. Takie rozwiązania również zapewniają przytulny nastrój.
Jadalnia w salonie
Coraz częściej możemy zaobserwować, że mamy połączenie jadalni i salonu. Często ze względu na ograniczony metraż decydujemy się na zaaranżowanie dwóch pomieszczeń w jednym. W tym przypadku najlepiej, by stół znalazł się w ustronnym miejscu, a nie na szlaku komunikacyjnym. Ułatwi to przenoszenie posiłków, a także ich spożywanie.
Idealne rozplanowanie elementów
Urządzanie jadalni może z pozoru wydawać się trudną sprawą, jednak w momencie, gdy rozłożymy problem na czynniki pierwsze, będzie nam znacznie łatwiej. Określamy dostępną przestrzeń, liczbę domowników, a następnie dobieramy kształt stołu, krzesła.
Świetną inspiracją będą aktualne trendy meblarskie. Warto je śledzić, jednak ostatecznie wybierzmy z nich to, co nam odpowiada. Trendy szybko się zmieniają, a pomieszczenia mają przede wszystkim spełniać oczekiwania domowników i być odzwierciedleniem ich gustu.