Styl kolonialny w twoim domu

Styl kolonialny od wielu sezonów cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób urządzających swoje domy i mieszkania, a także wśród architektów wnętrz. Czym charakteryzuje się styl kolonialny? Jak można go uzyskać we wnętrzu? Podpowiadamy w poniższym artykule.

  1. Styl kolonialny – czyli jaki?
  2. Indyjskie meble kolonialne i stylowe dodatki

Styl kolonialny – czyli jaki?

Mianem stylu kolonialnego zwykło się określać aranżacje inspirowane kulturą półwyspu indyjskiego, jednakże aktualnie do tego nurtu zaczęto zaliczać również innych przedstawicieli orientu. Dlatego też obecnie do stylu kolonialnego w aranżacji wnętrz zalicza się również wpływy japońskie, chińskie, a nawet afrykańskie. Jeśli chodzi o stylistykę wnętrz, to przejawia się ona przede wszystkim w odpowiednim, charakterystycznym umeblowaniu oraz egzotycznych dodatkach.

Indyjskie meble kolonialne i stylowe dodatki

Jak wyglądają meble kolonialne? Meble indyjskie cechują się charakterystycznym wyglądem oraz zastosowaniem konkretnych rodzajów materiałów. Jeśli chodzi o owe materiały, to łóżka, komody czy biurka kolonialne wykonywane są przede wszystkim z naturalnych tkanin oraz prawdziwej skóry. Kupując łóżko kolonialne, regał, komodę czy biurko kolonialne, można mieć niemal pewność, że zostało ono wykonane z egzotycznych gatunków drewna, takich jak palisander, tek, mahoń, drzewo sandałowe, heban itp. Całość utrzymana jest również w określonej kolorystyce. We wnętrzach utrzymanych w stylistyce kolonialnej przeważają więc kolory ziemi, kojarzące się z naturą, takie jak biel, beż, średnie i ciemne odcienie brązu, ecru, kość słoniowa, odcienie pomarańczy czy też zielenie. Nie znaczy to jednak, że łóżko kolonialne, obicia kanapy czy zasłony są jednokolorowe. Wręcz przeciwnie, bardzo popularne są również wzory i ornamenty, takie jak m.in. wzory zwierzęce, orientalne czy typu paisley.

Chcąc nadać pomieszczeniom stylu kolonialnego, należy również pamiętać o dodatkach. To one tak naprawdę mogą nadać całości określonego „sznytu” i pazura. Do najczęściej spotykanych akcesoriów i gadżetów wpisujących się w nurt kolonialny należą globusy, drewniane walizki czy różnego rodzaju pamiątki z podróży. Ponadto bardzo polecane są również figurki indyjskie lub afrykańskie, najczęściej występujące w kolorze brązu lub czerni, wykonane z naturalnych gatunków drewna. Warto też zwrócić uwagę na ozdoby ścian. W tym przypadku bardzo zalecane są plany, stare ryciny czy mapy. Nadają one oryginalnego, niepowtarzalnego stylu pomieszczeniom i budują ich kolonialny, „podróżniczy” klimat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ