Projekty domów jednorodzinnych – jak podjąć właściwą decyzję

Wybór odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego to poważna decyzja – konieczne jest uwzględnienie zarówno obecnych, jak i przyszłych potrzeb mieszkańców. Dlatego nie warto wybierać pochopnie, lepiej zapoznać się z istniejącymi rozwiązaniami i wybrać takie, które zapewni nam komfort na długie lata. Przedstawiamy najważniejsze rodzaje projektów domów jednorodzinnych.

Główne rodzaje domów jednorodzinnych

Domy można rozróżniać według różnych kryteriów – pierwszym z nich jest typ zabudowy. Najczęstszym skojarzeniem z domem jednorodzinnym jest dom wolnostojący, ale często spotyka się także tzw. bliźniaki i domy szeregowe.

Domy wolnostojące to po prostu pojedyncze domy, niestykające się z innymi zabudowaniami. Zabudowa bliźniacza polega na ustawieniu obok siebie dwóch domów, a często jeden jest lustrzanym odbiciem drugiego. Z kolei domy w zabudowie szeregowej to rząd identycznych domków, często niewielkich – takie budownictwo często spotyka się w Wielkiej Brytanii lub Holandii.

Kolejnym ważnym kryterium jest liczba pięter – najczęściej wyróżnia się domy parterowe i piętrowe, a często jako osobną kategorię traktuje się domy z poddaszem. Ostatnim, choć nie najmniej ważnym, jest podział ze względu na technologię – od najmniej do najbardziej wydajnych energetycznie są to domy konwencjonalne, energooszczędne i pasywne.

Jak dokonać właściwego wyboru?

Budowa własnego domu to najczęściej decyzja na całe życie. Dlatego warto kierować się nie tylko aktualnym stanem rodziny i potrzebami, ale brać pod uwagę także plany na przyszłość – dla par nieplanujących potomstwa projekty domów jednorodzinnych o maleńkim metrażu mogą być miłym, kameralnym rozwiązaniem, które jednak będzie niewygodne nawet dla rodziny z jednym dzieckiem. Dobrze też uwzględnić sytuacje, gdy któryś z członków rodziny czasowo lub na stałe ma ograniczoną sprawność ruchową – w takich sytuacjach najlepsze są projekty domów jednorodzinnych parterowych.

Warto też pamiętać, że taniej nie zawsze znaczy lepiej – domy konwencjonalne są najtańsze w budowie, za to najdroższe w eksploatacji, a domy pasywne – najdroższe w budowie, lecz ich użytkowanie generuje minimalne koszty. Można za to szukać oszczędności gdzie indziej – decydując się na mniejszy metraż, za to w bardziej ustawnej konfiguracji, a także wybierając gotowy projekt zamiast wykonanego indywidualnie.

Czym gotowe projekty domów jednorodzinnych różnią się od wykonywanych na zamówienie?

Największą zaletą gotowych projektów jest niewątpliwie ich cena – są nawet około trzech razy tańsze od indywidualnych. Co ważne, nie oznacza to niższej jakości – taka różnica w cenie wynika z tego, że gotowe są przeznaczone do wielokrotnej sprzedaży, a więc koszt wykonania projektu nie spoczywa na jednym kliencie, a jest dzielony. Poza tym są one dostępne od ręki – wykonanie projektu indywidualnego może trwać nawet kilka miesięcy.

Wiele osób jest przekonanych, że coś na zamówienie jest lepsze od towaru powszechnie dostępnego – jest to prawdą w przypadku odzieży, natomiast projekty domów jednorodzinnych są jednakowej jakości, a różnica może wynikać jedynie z umiejętności architekta. Projekty, takie jak te dostępne na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_domow_jednorodzinnych.html można też modyfikować, zmieniać szczegóły czy wykończenie elewacji – pewien zakres ingerencji jest wręcz konieczny, by dostosować projekt do warunków lokalnych. Warto więc dokładnie zapoznać się z warunkami umowy zakupu, by mieć pewność, jakich ingerencji w projekt można dokonać.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ