Każdy już chyba wie, że nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czym one są i gdzie je można znaleźć? Na te pytania spróbujemy zaraz odpowiedzieć.
Czy tłuszcz może być zdrowy? Zdecydowanie tak. Tłuszcz dostarcza nam energii i jest nośnikiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E i K. Dodatkowo pomaga w trawieniu oraz ułatwia przyswajanie substancji odżywczych. Są tłuszcze korzystne dla nas, ale są też takie, które mogą nam zaszkodzić. To jest zależne od rodzaju kwasów tłuszczowych, z których są zbudowane.
Spożycie kwasów nasyconych, które znajdują się głównie w tłuszczach zwierzęcych i takich, które w temperaturze pokojowej mają formę stałą, trzeba kontrolować i spożywać z umiarem. Ich spożycie należy ograniczać ponieważ, m.in. zwiększają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.
Nienasycone kwasy tłuszczowe, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, ale człowiek ich nie produkuje dlatego trzeba przyjmować je z pokarmem. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) występują przede wszystkim w olejach roślinnych lub w tłustych morskich rybach.
Najważniejsze niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe to kwas linolowy (omega-6) i kwas alfa-linolenowy (omega-3). Są to kwasy wielonienasycone. Wyróżniamy jeszcze kwasy jednonienasycone, do których należy omega-9. Ten ostatni może być syntetyzowany przez organizm człowieka.
Gdzie można znaleźć bogactwo NNKT? W wielu olejach roślinnych. Jednym z nich jest olej z czarnuszki, który jest olejem tłoczonym z nasion czarnuszki siewnej (Nigella sativa). Jest skarbnicą niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). W ponad 55% zawiera kwas linolowy. Prawie 25% to kwas oleinowy. W mniejszych ilościach znajdziemy w nim kwas alfa-linolenowy czy kwas eiuozadienowy. Około 12% kwasów tłuszczowych w oleju z czarnuszki to kwasy tłuszczowe nasycone takie jak kwas palmitynowy. Wiosek jest prosty – olej z czarnuszki to ponad 80% NNKT.
Olej z czarnuszki stosuje się w przemyśle farmaceutycznym przy alergiach, zapaleniach skórnych, grzybicach i trądziku Badania kliniczne potwierdzają, że olej z czarnuszki może być skuteczny przy atopowym zapaleniu skóry (AZS). Należy stosować go zewnętrznie. Wiele osób, które systematycznie spożywają olej z czarnuszki zgłaszają dużą poprawę kondycji i wyglądu swojej skóry.
Jak wpływa olej z czarnuszki na skórę?
- Niweluje objawy alergii – tymochinon to substancja wykazująca działanie antyhistaminowe.
- Łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry (właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i antygrzybiczne).
- Pomaga w walce z trądzikiem – zabija bakterie znajdujące się w sebum.
- Uelastycznia i nawilża.
Można go stosować wewnętrznie: dodawać do sałatek czy przekąsek. Można pić łyżeczkę oleju z czarnuszki raz dziennie. Zewnętrznie: używaj oleju do nawilżania skóry, w razie problemów trądzikowych nabierz olej na wacik i wklepuj miejscowo.
Leczniczych właściwości oleju z czarnuszki jest wiele. Wpływa korzystnie na serce, układ oddechowy, pokarmowy, stawy i, jak wspomniane wyżej, działa zbawiennie na skórę. Jest antyalergiczny, zwalcza trądzik, podrażnienia i stany zapalne skóry, uelastycznia, odżywia i nawilża skórę. Warto mieć go w swojej kuchni i…łazience.