patelnia stalowa

Patelnia ze stali nierdzewnej jest kluczowym narzędziem kuchennym w restauracjach na całym świecie, niemniej nie jest tak powszechna w przypadku domowych kuchni. Warto więc zdawać sobie sprawę z ich funkcjonalności, aby samemu się nimi zainteresować.

Ze względu na swoją gładką powierzchnię do smażenia

Niektóre współczesne patelnie żeliwne często mają chropowatą teksturę, co oznacza, że nie mogą one konkurować z punktu widzenia wydajności ze szklistą, gładką powierzchnią patelni stalowej. Te drugie mają głębszy kontakt powierzchniowy z tym, co akurat jest na nich smażone, co skutkuje bardziej równomiernym przypieczeniem poszczególnych potraw i to znacznie sprawniej.

Jest wszechstronna

Patelnię stalową można bez obaw przełożyć z kuchenki do piekarnika, czy grilla strachu o jej potencjalne uszkodzenie. Innymi słowy, na początku można smażyć na niej kurczaka, a potem przypiec go w piekarniku dla odpowiedniego efektu. To samo tyczy się oczywiście również innych mięs i potraw.

stalowa

Patelnia stalowa z powłoką ceramiczną GERLACH Solid Lite 22 cm

Nie waży zbyt dużo

Taka patelnia jest o wiele lżejsza od swojego żeliwnego odpowiednika. Nie oznacza to jednak, że tym samym pozbawiona jest wytrzymałości. Co więcej, żeliwo może (trzeba być wyjątkowo nieostrożnym w tym zakresie, ale jednak) pęknąć po przegrzaniu, w przeciwieństwie do stali.

O czym należy pamiętać w trakcie kupna?

Przy kupnie patelni stalowej należy pamiętać przy kilku elementarnych kwestiach. Przede wszystkim należy wystrzegać się mycia jej w zmywarce, ponieważ to może poważnie ją uszkodzić. W wielu przypadkach modele dostarczane są od producenta z woskową powłoką. Ta musi być niezwłocznie usunięta przed smażeniem. Powodem jej obecności jest to, że stal bez odpowiedniej ochrony będzie rdzewieć.

Tak, możesz kupić wstępnie wysezonowaną patelnię. Niemniej powłoka w jej przypadku może uniemożliwić kucharzowi odpowiednie późniejsze sezonowanie naczynia.

Jak sezonować i pielęgnować patelnię ze stali?

Aby wysezonować patelnię, należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta, które zwykle obejmują szorowanie woskowej powłoki gorącą wodą i podgrzewanie na patelni jednej lub dwóch łyżek oleju w punktach wysokiego dymienia. Następnie za pomocą szczypiec i papierowego ręcznika trzeba natrzeć gorącym olejem całą powierzchnię, w tym spód patelni, nie można jednak dopuścić, aby pojawił się nadmiar oleju. Kontynuuj podgrzewanie patelni, aż zacznie dymić. Na koniec: pozwól patelni całkowicie ostygnąć.

Z biegiem czasu, błyszcząca, nowa srebrna patelnia pokryje się czarną, satynową patyną, dlatego czasami nazywa się ją patelnią z „czarnej stali”.

Podsumowanie

Dzięki patelni stalowej, za sprawą jej właściwości, można wnieść przygotowywanie zarówno domowych, jak i profesjonalnych restauracyjnych dań na nowy niespotykany poziom. Dlatego warto rozejrzeć się za optymalnym dla siebie modelem. Bezpiecznie jest oczywiście korzystać z ofert wyłącznie sprawdzonych producentów, aby być pewnym, że nasz zakup nie tylko nam się opłaci, ale wystarczy na długo.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ