Grupy pompowe to specjalne rodzaje urządzeń, których zadaniem jest łączenie elementów układu, które do tej pory pracowały niezależnie od siebie. Dzięki temu masz możliwość wzajemnego zsynchronizowania pracy różnych źródeł ciepła bądź innych grup urządzeń. Ponieważ nie zawsze wybór grupy pompowej okazuje się zadaniem łatwym, przygotowaliśmy krótki tekst wprowadzający w ten temat. Przedstawiamy w nim najważniejsze informacje na temat zastosowania i użytkowania grup pompowych, wskazujemy także ich specyfikację oraz najważniejsze kryteria zakupowe.
Grupy pompowe – dla sprawnego sterowania instalacją CO
Grupy pompowe zostały stworzone w celu ułatwienia życia wszystkim osobom korzystającym z domowych instalacji CO. Grupy pompowe są łatwe i szybkie w montażu, są bezpieczne w codziennym funkcjonowaniu oraz bardzo żywotne. Dostępne urządzenia posiadają rozmaite parametry użytkowe, co pozwala na odnalezienie modelu idealnie dopasowanego do potrzeb Twoich i Twojej instalacji grzewczej.
Znajdziesz między innymi grupy pompowe dedykowane do instalacji centralnego ogrzewania, do obsługi ciepłej wody użytkowej, do paneli solarnych, do ogrzewania podłogowego. Grupy pompowe składają się zazwyczaj z elementów pozwalających na ich podłączenie do kotła centralnego ogrzewania, bądź też zawierają mieszacz i rozdzielacz, niezbędne w instalacjach podłogowych.
Ponadto wiele grup pompowych jest tworzonych w celu współpracy z układami nietypowymi, rzadko wykorzystywanymi, trudnymi w obsłudze. Dlatego niektóre zestawy będą zawierać dodatkowe komponenty użytkowe i montażowe, wynikające z potrzeb konkretnej instalacji, do obsługi której zostały zaprojektowane. Z przykładowymi zestawami zapoznasz się pod linkiem: https://armatura24.pl/grupy-pompowe.
Najważniejsze korzyści z wyboru grupy pompowej
Wybór grupy pompowej jest drogą na skróty. Zamiast samodzielne kompletować poszczególne elementy i części, masz możliwość ich nabycia w komplecie. Pozwala to zaoszczędzić czasu nie tylko na samych zakupach i poszukiwaniu potrzebnych części, ale także na konstruowaniu układu od podstaw. Ponadto montaż dużej ilości drobnych podzespołów jest stosunkowo trudny, a w jego trakcie łatwo o popełnienie błędu. Decydując się na wybór grupy pompowej, problem ten zostaje wyeliminowany.
Grupy pompowe wykazują także większą trwałość niż ich rozmaite odpowiedniki. Wynika to oczywiście z faktu, że zostały zmontowane fabrycznie, przy wykorzystaniu profesjonalnych materiałów izolacyjnych. W rezultacie świetnie radzą sobie z oddziaływaniami termicznymi i akustycznymi, a instalacja, w której się znajdą, będzie działać ciszej i oszczędniej. Ilość ubytków cieplnych, do których dochodzi poprzez niewielkie nieszczelności, zostaje znacząco ograniczona. Ponadto sama obsługa grupy pompowej jest prostsza, ponieważ elementy elektryczne zostały ulokowane poza izolacją.