Jak pozbyć się przepracowanego oleju silnikowego?

0
1808

Piece na zużyty olej można w Polsce zarówno sprzedawać, jak i kupować, ale korzystanie z nich jest zabronione. Niestety, przez szeroką dostępność tego typu urządzeń i błędne nazewnictwo, wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Firmy stosują chwyt marketingowy, sugerując, że urządzenie dedykowane jest do spalania przepracowanego oleju, podczas gdy w rzeczywistości mamy do czynienia z piecem uniwersalnym. Kupujący, chcąc obniżyć koszty ogrzewania, kupują je często nieświadomie.

Takie piece są najczęściej kupowane przez właścicieli warsztatów samochodowych. Zużyty olej silnikowy, zawiera w swoim składzie co najwyżej 60% substancji mineralnych, które są prawnie dopuszczone do użycia jako opał. Reszta to szkodliwe dla środowiska naturalnego związki chemiczne, które na skutek spalania uwalniane są do atmosfery. Za opalanie nimi grożą wysokie kary.

Najlepszym rozwiązaniem, ekologicznym i pozwalającym uniknąć grzywny, jest zlecenie odbioru oleju profesjonalnej firmie. Na rynku znajduje się kilkanaście dużych przedsiębiorstw, wyspecjalizowanych w odbiorze odpadów. Jedynym mankamentem ich działania jest to, że zazwyczaj skupują one dopiero ilości od 500 litrów w górę.

Możliwością, dzięki której można skorzystać z ich usług, jest zaopatrzenie się w zbiornik. Część firm gospodarujących odpadami niekomunalnymi, po podpisaniu z nimi umowy, oferuje pozostawienie w warsztacie na czas jej trwania własnego zbiornika. W tej sytuacji, jedynym kosztem, który właściciel musi dodatkowo ponieść, jest zakup pompy.

Samozasysająca pompa do oleju przepracowanego posłuży zarówno do spuszczenia zużytego oleju silnikowego z samochodu, jak i do przetłoczenia go do zbiornika. Działają one na podobnej zasadzie, jak te, które używane są w dystrybutorach na stacjach paliw, ale nie nadają się do użycia z cieczami twardymi, takimi jak benzyna.

Kupując pompę, należy zwrócić uwagę na jej parametry techniczne. Warto też wybrać sprawdzonego producenta. Silnik powinien być chłodzony przy pomocy tłoczonego przez nią paliwa. Ważne są także gabaryty i rodzaj materiału, z którego została wykonana.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ