Kuchnia na medal – idealne wzorce

0
1940

Projektowanie jest jednym z najważniejszych elementów aranżacji mieszkania. Ze względu na różnorodne kształty pomieszczeń, dobrze jest zdecydować się na specjalne dopasowane meble kuchenne na wymiar. Warto także poznać najczęstsze wzorce stosowane w kuchni, jak i jej historię.

Idealne wzorce kuchni

W celu zwiększenia funkcjonalności kuchni, jak i skrócenia czasu przygotowywania posiłków, można wybrać meble kuchenne na zamówienie, dostosowane do naszej przestrzeni. Dzięki zachowaniu ergonomii w pełni wykorzystamy potencjał kuchnia i stworzymy wygodne miejsce do gotowania.

Każde mieszkania daje inne możliwości. Rozkład i kształt powierzchni jest kluczowy dla osoby, która projektuje kuchnie. Najczęściej jednak zaleca się ustawić niezbędne akcesoria i szafki w kształcie litery U. Duże możliwości daje także zabudowa dwurzędowa. Będzie ona idealnie pasować do szerokich, ale krótkich pomieszczeń. Jeżeli zaś chcemy uzyskać otwartą kuchnię, możemy zdecydować się na kształt litery L. W takim wypadku warto oddzielić resztę przestrzeni półwyspem lub też wyspą kuchenną.

Ważne jest także odpowiednie rozmieszczenie urządzeń. Przy wejściu do kuchni warto mieć jak najbliżej lodówkę, jak i szafki, gdzie przechowujemy jedzenie. Tuż obok powinien znajdować się blat i zlewozmywak. Dzięki temu będziemy mogli bardzo szybko wyłożyć i umyć wyjęte produkty. Nad blatem roboczym warto umieścić rząd szafek, gdzie będziemy chować niezbędne do gotowania produkty, jak na przykład przyprawy. Obok niego znajduje się natomiast idealne miejsce na płytę i piecyk.

Zachowanie odpowiedniej kolejności przy projektowaniu kuchni może znacznie skrócić czas gotowania. Co więcej, dzięki ergonomii będziemy mniej sprzątali, gdyż wszystko będzie na wyciągnięcie ręki i łatwiej będzie nam zachować porządek.

Słynny prototyp – kuchnia frankfurcka

Mało, kto zdaje sobie sprawę, że meble kuchenne na wymiar istnieją od niedawna. Aż do roku 1928 nie istniał żaden prototyp uniwersalnej kuchni, na którą mógł sobie każdy pozwolić. Sytuację zmieniła dopiero pewna kobieta – Margarete Schütte-Lihotzky. Pierwsza austriacka pani architekt zaprojektowała w roku 1928 tak zwaną kuchnię frankfurcką. Był to pierwszy taki projekt uniwersalnej zabudowy.

Kuchnia frankfurcka miała umożliwiać maksymalną funkcjonalność przy jak najmniejszej dostępnej przestrzeni. Projekt, jak i wykonanie obejmował wszystko: szafki, półki, blat roboczy, taboret, a nawet… deskę do prasowania zamontowaną na ścianie. Kuchnia idealna według Margarete Schütte-Lihotzky miała mieć wymiary 1,9×3,4 m.

Tego typu rozwiązanie zostało bardzo szybko rozpowszechnione. Ze względu na potrzebę zbudowania jak największej ilości mieszkań dla ludności przybywających z terenów rolniczych, Frankfurt, jak i inne duże miasta musiał szukać rozwiązań dla nowej, architektury mieszkalnej. Projekt kuchni frankfurckiej do dzisiaj obowiązuje w wielu różnych odsłonach. Co ciekawe, Margarete Schütte-Lihotzky w okresie projektowania nie gotowała samodzielnie. Projekt powstał wyłącznie dzięki jej wykształceniu architektonicznemu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ