Kupno mieszkania - dobre praktyki.

Planujesz zakup mieszkania? Zacząłeś już poszukiwania swojego wymarzonego m? Zanim rzucisz się w wir poszukiwań przeczytaj nasz tekst. Droga do zakupu mieszkania bywa czasem kręta i wyboista, a na kupującego czeka szereg pułapek. Pomożemy Ci ich uniknąć.

Krok po kroku

Zakup mieszkania to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Wiąże się też z dużymi nakładami finansowymi – często na realizację marzenia o własnym m wydajemy oszczędności całego życia. Tym bardziej warto się do zakupu porządnie przygotować.

Szukaj efektywnie

Zanim kupisz mieszkanie musisz je znaleźć. Najszybciej i najprościej zrobisz to korzystając z wyszukiwarki Google. Nie musisz nawet wychodzić z domu, przeglądać czasopism z ogłoszeniami, biegać po lokalach. Wszystko możesz załatwić online. Wystarczy, że wpiszesz odpowiednia frazę np. sprzedaż mieszkań rzeszów.

Sprawdź dewelopera

Dzięki zmianom w przepisach prawo coraz lepiej chroni kupujących. Mimo to warto sprawdzić od kogo kupujemy mieszkanie. Sprawdź zwłaszcza odpis z krajowego rejestru sądowego (KRS), zaświadczenia z US i ZUS-u (potwierdzą, że deweloper nie zalega z opłatami) oraz pozwolenie na budowę i akt poświadczający prawo własności do gruntu.

Uwaga! Sprawdź czy wpłacane przez ciebie pieniądze trafiają na specjalny rachunek powierniczy. Dzięki zmianom w prawie od kwietnia 2012 roku jest to wymóg, by pieniądze trafiały na specjalne konto dewelopera, na którym są one specjalnie chronione, co jest dla kupującego dodatkowym zabezpieczeniem.

Przygotuj się na formalności

Gdy zdecydujesz się na konkretne mieszkanie konieczne będzie podpisanie umowy deweloperskiej. Poszukaj dobrego notariusza, popytaj wśród znajomych. Umowa powinna zawierać informacje o przeniesieniu praw własności do lokalu oraz termin oddania jej do użytku.

W momencie odbioru lokalu sprawdź czy mieszkanie odpowiada temu co opisane jest w umowie. Jeśli boisz się, że coś przeoczysz możesz wynająć inspektora budowlanego, który dokona oględzin mieszkania.

Ostatnia formalność z deweloperem to podpisanie umowy końcowej. Potem nie pozostaje już nic innego jak cieszyć się swoim wymarzonym mieszkaniem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ