Niezawodne gotowanie z naczyniami żeliwnymiNiezawodne gotowanie z naczyniami żeliwnymi

Ciężkie i masywne – to z pewnością charakterystyczna cecha, jaką posiadają naczynia żeliwne. Ponadto kojarzą się z tradycyjną, staropolską kuchnią i naczyniami używanymi przed dziesiątkami lat. Moda na tego typu garnki, brytfanny i patelnie powróciła. Dlaczego naczynia tego typu są coraz częściej i chętniej wybierane przez miłośników kulinarni?

Dlaczego naczynia żeliwne?

Na rynku dostępna jest cała masa naczyń kuchennych emaliowanych, z powłoką nieprzywieralną, czy ze stali nierdzewnej wysokiej jakości. Dlaczego więc coraz częściej słyszy się, że naczynia żeliwne są jednymi z lepszych? Z pewnością główną ich zaletą jest niezawodność i długoletnia trwałość. To jednak nie jedyna zaleta tego typu naczyń. Poniżej podpowiemy dlaczego warto używać naczynia żeliwne.

Pozytywne cechy naczyń żeliwnych

Naczynia żeliwne bardzo często produkowane są w Polsce i warto do swojej kuchni kupować właśnie takie garnki, czy brytfanny. Zyskujemy wtedy pewność ich pochodzenia, jakości i wysokiej gatunkowości. Ponadto warto tym sposobem wspierać rodzimy biznes, bo niestety większość naczyń ze względu na niski koszt produkcji wykonywana jest w Chinach.

  • Długotrwałość naczyń żeliwnych – zakup garnków tego typu, to inwestycja na długie lata, a mówi się, że nawet na całe życie i kolejne pokolenia. Żeliwo jest materiałem bardzo trwałym, solidnym i wytrzymałym. Trudno zniszczyć takie garnki, przypalić, czy przedziurawić dno. Co ważne, naczynia te są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, które zdarzają się w kuchni. Trudno je zarysować, czy odkształcić, dlatego gotować w naczyniach żeliwnych możemy na co dzień.

  • Ciężkie i masywne – tak, to zdecydowany plus naczyń żeliwnych. Przy wyborze garnków z różnych materiałów powinniśmy zwracać uwagę na ich ciężkość, a to dlatego, że czym cięższy garnek, tym grubsza ścianka i dno. Te dwie cechy dają nam tak zwaną akutermiczność, to znaczy, że temperatura w takich garnkach jest rozprowadzana równomiernie, a one same dłużej utrzymują ciepło. W garnkach żeliwnych o grubym dnie i ściankach o wiele trudniej jest przypalić potrawy. Umożliwiają one także przygotowywanie dań jednogarnkowych. Takie cechy pozwalają także na zaoszczędzenie energii, co przekłada się na mniejsze rachunki.

  • Uniwersalność garnków żeliwnych – można w nich piec, dusić, smażyć i używać w piekarniku. Ponadto, naczynia żeliwne dostępne na stronie https://www.frankherbert.pl/Patelnie-brytfanny-i-garnki-zeliwne-Staub-porady-i-prezentacja-cinfo-pol-141.html można używać na kuchenkach każdego rodzaju, w tym na indukcyjnych.

  • Estetyczny wygląd – garnki tego typu posiadają interesujący design, odnoszący się do tradycji naczyń kuchennych. Przywodzą na myśl rustykalny styl kuchenny.

Trwałość, niezawodność, doskonałe przewodzenie i rozprowadzanie ciepła, a także szeroka uniwersalność pozwalająca na przygotowanie potraw jednogarnkowych na każdego rodzaju kuchenkach – to wystarczająca dużo zalet, by wybrać garnki żeliwne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ