Meble z XIX wieku to bardzo często prawdziwe dzieła sztuki, które pomimo upływu lat zachwycają kolejne pokolenia. Urządzenie wnętrz w dawnym stylu to gwarancja wrażenia elegancji, dostojności oraz bardzo często niepowtarzalnej przytulności. XIX wiek wyróżnia się także wyjątkowym bogactwem stylów, z których każdy jest jedyny w swoim rodzaju. Który styl z XIX wieku przypadnie ci do gustu?
Nawiązanie do tego, co już było
XIX wiek to okres wielkich powrotów najważniejszych stylów w architekturze. Fani renesansu, rokoko i baroku mogą urządzić swoje mieszkanie oryginalnymi, zabytkowymi meblami, które choć mają 150 lub 200 lat, to wyglądają niemalże identycznie, jak te pochodzące z dawnych epok.
Neorenesans to powrót do antycznych wzorców, co znajduje odzwierciedlenie w meblach ze zdobieniami w postaci kolumn oraz dużym nacisku na harmonię. Meble neobarokowe wyróżniają się wszechobecnym przepychem oraz bogactwem dekoracji i ornamentów. Jednocześnie można zaobserwować pewne różnice między neobarokiem i barokiem: mniej złota i srebra, więcej lekkości oraz odejście od pastelowych kolorów na rzecz intensywniejszych barw.
Neorokoko stanowi natomiast ciekawą alternatywę dla neobaroku. Meble w tym stylu to równie bogate zdobienie, jednak dodano do nich orientalną nutę oraz zachowano pastelowe barwy, które zapewniają wnętrzom wrażenie przytulności i lekkości. Neorokoko uznawany jest za bardzo kobiecy styl, zarówno ze względu na dobór kolorów, jak i motywy kwiatowe i roślinne.
Biedermeier dla fanów piękna i użyteczności w jednym
Meble w stylu Biedermeier od antiquebeauty.eu to idealna propozycja dla osób, którym podoba się minimalistyczna elegancja połączona z funkcjonalnością. Wywodzący się z Niemiec i Austrii styl był odpowiedzią na ociekające przepychem wnętrza w domach arystokracji i można było go spotkać przede wszystkim w domach mieszczan.
Czym wyróżniają się biedermeierowskie meble? Są przede wszystkim niesamowicie wygodne i praktyczne, dominują w nich proste kształty, a wszelkie dekoracje są bardzo skromne. Zrezygnowano również z egzotycznych gatunków drzew na rzecz lokalnego dębu, wiśni, czereśni czy też orzechu. Motywem przewodnim dekoracji były kwiaty, a wśród kolorów dominowały delikatne odcienie zieleni oraz błękitów.
Meble dla fanów Napoleona III
Bardzo charakterystyczny styl Napoleona III to nawiązanie do okresu panowania Napoleona Bonaparte we Francji. Meble z tej epoki bardzo łatwo odróżnić od pozostałych stylów w meblarstwie XIX wieku. Wyróżniają się obecnością czarnego i ciemnego drewna, choć można również natrafić na żółte drewno.
Styl Napoleona III jest częściowo inspirowany renesansem oraz sztuką z okresu panowania Ludwika XV i Ludwika XVI. Można również zauważyć wyraźne elementy orientalne, co jest związane z silną pozycją Francji jako państwa kolonialnego. Na meblach pojawiają się również zdobienia z wykorzystaniem porcelany.