Bakłażan nazywany jest również oberżyną lub gruszką miłosną. Należy on do rodziny roślin psiankowatych i wywodzi się z Afryki, Egiptu, Indii oraz Arabii. Bakłażan początkowo był uprawiany wyłącznie jako roślina ozdobna. Z czasem odkryto jednak jego walory kulinarne. Jakie potrawy możemy przygotować na jego bazie?
Caponata
To popularne sycylijskie danie, które można podawać zarówno na zimno, jak i na ciepło. Świetnie sprawdzi się w roli warzywnego dodatku do dań mięsnych. Caponatę spożywać można również z pieczywem.
Do jej przyrządzenia potrzebować będziemy:
- 2 bakłażanów,
- ½ cebuli,
- 2 łodyżek selera naciowego,
- 10 zielonych oliwek,
- 700 g świeżych pomidorów,
- ½ łyżki kaparów,
- 2 łyżek czerwonego octu winnego,
- 1 łyżki cukru,
- bazylii,
- soli,
- pieprzu,
- oliwy extra vergine.
Bakłażana kroimy w plastry o grubości około 1,5 centymetra. Z dwóch stron posypujemy go solą i odkładamy na około 30 minut, aż na powierzchni zacznie zbierać się woda. W międzyczasie obieramy cebulę i kroimy ją w kostkę. Selera myjemy i kroimy w plastry. Pomidory sparzamy, obieramy ze skórki, wykrawamy szypułki, usuwamy nasiona i kroimy miąższ w kostkę. Plastry bakłażana wycieramy papierowym ręcznikiem i kroimy w kostkę. Rozgrzewamy patelnię, wlewamy 3 łyżki oliwy i smażymy go przez około 10 minut, ż zmięknie. Zdejmujemy bakłażana z patelni i przekładamy go na talerz. Na patelnię wlewamy 2 łyżki oliwy, dodajemy cebulę i szklimy na umiarkowanym ogniu przez około 7 minut. Dodajemy selera i smażymy przez 5 minut. Wlewamy ocet i gotujemy przez 2 minuty. Dodajemy pomidory, cukier i 1 łyżeczkę świeżo zmielonego pieprzu; gotujemy przez 10 minut. Wsypujemy oliwki i kapary, mieszamy. Łączymy z bakłażanem i doprawiamy solą oraz bazylią.
Ratatouille
To klasyczny francuski gulasz z lekkich warzyw. Może on stanowić samodzielną potrawę lub występować w roli dodatku do mięs.
Składniki niezbędne do jego przygotowania to:
- 1 bakłażan,
- 250 g zielonej cukinii,
- 250 g żółtej cukinii,
- 1 czerwona papryka,
- 1 zielona papryka,
- 2 cebule,
- 1 kg świeżych pomidorów,
- 2 ząbki czosnku,
- 6 łyżek posiekanej natki pietruszki,
- ½ pęczka bazylii,
- 6 łyżek oliwy,
- sól,
- oliwy extra vergine.
Bakłażana kroimy kostkę, przekładamy do miski, posypujemy łyżką soli, mieszamy, wykładamy na cedzak i zostawiamy na pół godziny tak, żeby puścił sok. Pomidory sparzamy wrzątkiem, obieramy ze skórki, usuwamy szypułki i nasiona, kroimy w ćwiartki. Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oliwy i dodajemy uprzednio pokrojoną w kostkę cukinię. Smażymy po około 3 minuty z każdej strony. Przekładamy cukinię do większego garnka. Następnie, na patelni, na łyżce oliwy, przez około 4 minuty obsmażamy paprykę oczyszczoną z gniazd nasiennych, pociętą na cienkie paski. Przekładamy do garnka. Na patelnię wlewamy 2 łyżki oliwy, dodajemy bakłażana, smażymy przez 5 minut i umieszczamy w garnku. Na patelnię wlewamy łyżkę oliwy, dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę i rozgniecione na desce ząbki czosnku. Smażymy przez około 5 minut. Dodajemy pomidory i natkę pietruszki. Smażymy około 10 minut. Przekładamy zawartość patelni do garnka i gotujemy przez około 10 minut, regularnie mieszając. Odstawiamy naczynie z ognia i mieszamy z resztką natki oraz połową posiekanej bazylii. Doprawiamy solą i świeżo zmielonym pieprzem. Danie podajemy udekorowane bazylią.
Zobacz inne przepisy na dania z bakłażanem: https://www.przepisy.pl/skladniki/warzywa/baklazan